Siirry sisältöön
TAPAHTUMAN LISÄTIEDOT

Kainuun metsät muuttuvassa ympäristössä -seminaari, Kajaani

Aika: 26.2.2025 klo 8:30 - 26.2.2025 klo 15:15
Paikka: Kaukametsä, Kouta-sali ja Teams-etäyhteys
Osoite: Koskikatu 2-4, Kajaani
Ilmoittautuminen päättyy: 18.2.2025 klo 16:00
 
Kainuun metsien nykytilan ja tulevaisuuden ajankohtaiset asiat. Seminaarin aiheena on hiilen sidonnan ja luonnon monimuotoisuuden edistäminen, unohtamatta käytännön toimenpiteitä esimerkiksi metsänhoidossa ja suometsien vesienhoidossa. Asiantuntijoina seminaarissa on eri organisaatioiden asiantuntijoita. 

Tilaisuus on suunnattu kaikille metsä- ja luontoasioista kiinnostuneille – niin metsänomistajille, metsäalan toimijoille kuin muillekin metsien kestävästä käytöstä kiinnostuneille. Tilaisuus on avoin kaikille. Kahvitarjoilun ja lounasvarauksen vuoksi sitovat ilmoittautumiset 18.2.2025 mennessä. Voit osallistua seminaariin paikan päällä Kouta-salissa tai Teams-etäyhteydellä. Valitse ilmoittautumisen yhteydessä sopiva vaihtoehto.

Tilaisuus on maksuton ja siihen sisältyy aamukahvi.  


Ohjelma 


8.30–9.00  Aamukahvit

 
9.00–11.15 Hiilen sidonta ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen Kainuun metsissä 
9.00    Seminaarin avaus, Pekka Äänismaa, aluekehityspäällikkö, Suomen metsäkeskus 
9.05    Kainuun metsien nykytila, Tuomo Mikkonen, elinkeinopäällikkö, Suomen metsäkeskus 
9.30    Skenaariolaskelmat Kainuun metsien puuston ja hiilensidonnan kehityksestä, Jari Hynynen, tutkimusprofessori, Luonnonvarakeskus 
9.55    Valtion monikäyttömetsien kehittäminen ja kestävä hyödyntäminen, Kalle Eerikäinen, aluejohtaja, Metsähallitus Metsätalous Oy 
10.20  Turpeen käytöstä luopumisen vaikutus energiapuumarkkinoihin Kainuussa, Jukka Jalovaara, johtava asiantuntija, Ramboll Finland Oy (etäyhteys) 
10.35  Tuhkalannoitus, Hannu Kurkinen, Luottopuu Oy 
10.50  Ilmastokestävä metsänhoito, Jari Hynynen  


11.15–12.15 Lounas, omakustanteinen 
 
12.15–15.10 Luonnon monimuotoisuus Kainuun metsissä 
12.15    Johdatus aiheeseen, Tuomo Mikkonen
12.20    Ennallistamisasetus, Katja Matveinen, johtava asiantuntija, Maa- ja metsätalousministeriö (etäyhteys) 
12.40    Vapaaehtoinen luonnonsuojelu Kainuussa – tilannekatsaus Metso- ja Helmi-ohjelmiin sekä käytännön toteutus, Marja Manninen, luonnonsuojeluasiantuntija ELY-keskus ja Teppo Helo, luonnonsuojeluasiantuntija, ELY-keskus 
13.00    Metsätalouden vesiensuojelu Kainuussa, Kimmo Virtanen, vesistöasiantuntija, ELY-keskus 
13.20    Soiden vesiensuojelutoimet käytännössä, Janne Turunen, Kymppimetsä Oy (Sumetku Oy) 
13.40    Tauko 
13.55    Luonnonhoidon edistäminen metka-rahoituksella, Jarmo Laitinen, luonnonhoidon asiantuntija, Suomen metsäkeskus 
14.15    Kajaanin kaupungin ekologisen verkoston selvitys, Tarja Laatikainen, johtava ympäristönsuojelutarkastaja, Kajaanin kaupunki 
14.35    Luontoarvokauppa, Seppo Miettunen, kenttäpäällikkö, MTK 
14.55–15.10  Keskustelua, seminaarin yhteenveto ja päätössanat, Pekka Äänismaa

 
Peruminen ja tietojen muuttaminen on sallittu päättyen 2 päivää ennen tapahtumaa.
Haluamme, että mahdollisimman monella on mahdollisuus osallistua koulutuksiimme. Pyydämme ystävällisesti perumaan osallistumisen viimeistään kaksi (2) arkivuorokautta ennen tapahtumaa.
 

Lisätietoja

Minna Hassinen
projektipäällikkö
puh. 050 567 0553
minna.hassinen@metsakeskus.fi
Suomen metsäkeskus
Ilmastokestävää metsänhoitoa Kainuuseen -hanke